View unanswered posts | View active topics It is currently 19 Nov 2017, 09:30

Reply to topic  [ 576 posts ]  Go to page Previous  1 ... 16, 17, 18, 19, 20
Какво четете в момента? 
Author Message
Преводач, Редактор, Тайпсетър

Прочетох втората книга от трилогията "Съдбовните остриета" на Стив Байн - "Годината на демона". Книгата е много добра, доста добро продължение, даже смея да твърдя, че е по-добра от първата. Което е супер, защото от последните няколко поредици, които съм чела, повечето от които трилогии, вторите книги леко издишаха откъм развитие на героите и история. Толкова се радвах да прочета, че това не е случаят с "Годината на демона". Остава само едно книжка, но ще трябава да си почакам за превод, стискам палци за Панаира на книгата.

И започвам третата и последна книга от умопомрачението на име "Домът на мис Перигрин за чудати деца" на Рансъм Ригс. "Библиотеката на душите" е хубаво име за книга, оформлението е страхотно като винаги, но просто съдържанието е страшно съмнително, предвид помията, която са предните две книги. Но вече съм изтърпяла две книги, смело започвам и третата (и, Слава Богу, последната).

27 Feb 2017, 17:15
Profile

Третата книга от "Домът на мис Перигрин за чудати деца" на Рансъм Ригс е по-добре откъм писания или превод, отколокто първите две, явно авторът е започнал да подобрява стила си на изразяване. Но историята е изключително клиширана... трябва да свърши всичко в третата част, затова дай да наблъскаме колкото се може повече, без логика, без замисъл, без доразвиване на свят и герои... Ах, какъв пошъл край на трилогията. То не, че цялата поредица не е безумно банална и до болка позната, но цялата безнадежност в първата половина от третата книга бива убита от факта, че трябва да има щастлив край, просто трябва, това се очаква от аудиторията (явно аз не съм й аудитория, никой не е май, който има навършени 13 години). Мдам, може да не четете тизш кншгш - тотална загуба на време за читателя и пилеене на ресурси от страна на издатели (не им давайте повече пари да публикуват още подобни боклуци).

И нека се спрем сега на нещо хубаво, прочетено напоследък (и купено от панаира на книгата през май):

Продължаваме смело с книгите на Амели Нотомб. Този път става въпрос за "Зимното пътуване". Книгата е приятна и много забавна, не достига висотите на "Изумление и трепет", но според мен е по-добра от "Щастлива носталгия" и "Да убиеш бащата". Препоръчвам.

Една нова за мен авторка Ким Тхуи страшно ме впечатли с две от неините книги "Ру" и "Ман". Писателката е канадка от виетнамски произход, пише на френски, както и Амели Нотомб, която е белгийка. Книгите са странна хронология тип Библия на отделни случки с отделни лица на семейството на главната героиня (и в двете книги повествуванието го води емигрирала в Канада виетнамка).
"Ру" е по-съсредоточена върху виетнамиските традиции преди и след войната, както и на състоянието и ценностите на семейството, сблъсъкът между култури, описва емигрантския живот. Общо взето ми хареса повече, по-широк спектър има, по-всеобхватна е, повече истории разказва.
"Ман" не изостава по-назад, но е по-лична, по-емоционална, до някъде и по-романтична, обхватът й е по-малък, засяга по-директно главната героиня, както и любовта й към храната и близките й, говори отново за ценности и културно обогатяване. Хареса ми по-малко от първата ("Ру" е написана първа, а "Ман" се води нещо като продължение, но не точно), просто защото мащабът й е доста по-малък.
И двете книги страшно много ги препоръчвам.

16 Jun 2017, 15:14
Profile

Прочетох "Баба се извинява и праща поздрави" на Бакман. Велика е! Отивайте да я четете!

Чета "Брит-Мари беше тук" на Бакман - героинята е странна, както повечето образи на Бакман, но някак
не ми е толкова симпатична, колкото бяха Уве и другите герои в другите му книги. Засега съм в началото
и тепърва трябва да разбера как въобще тя ще се хване да бъде треньор на местните деца по футбол, но
засега историята е тип "екзистенциална криза".

28 Jul 2017, 10:35
Profile

Последното прочетено от мен е едан тънка и скъпа книжка "Животът ми като Тиквичка" на Жил Парис, която има доста интересна корица.

Няма да си кривя душата, купена е заради корицата, очаквах нещо от типа на "Коралайн" на Нийл Геймън. Историите нямат нищо общо. Лесно се чете и бързо върви. Прилича на "Странна случка с куче през нощта" на Марк Хадън, но като за по-млада аудитория. Вместо да имаме младеж с психически отклонения, се разказва за 9-10-годишни деца в сиропиталище, всяко със своите странности и характерни особености. Да, на моменти е доста мрачна, но не задълбава в присъстващите психологически и социални проблеми, тъй като е от погледа на малките, някак ситуациите са разгледани доста по-повърхностнно, по-инфантилно и дори забавно.
Книжката не е за всеки, но я препоръчвам. Ако ви се чете нещо по-леко от типа на "Странна случка с куче през нощта", определено това е четивото за вас.

15 Sep 2017, 15:21
Profile

Оу! Щом я оприличаваш на "Странна случка..." определено трябва да я прочета...

Аз продължавам да чета на Бакман "Бьорнстад" .
Тук мащабъ е много по-голем и описва цяла една общност,
но е толкова запленяващо, че дори като вече предусещам каква ще бъде
драмата и момента не ме кефи, пак искам да продължа да чета.

Книгата очевидно е мащабен проект този път, защото началото на 2018 се очаква да
излезе втори том.

23 Sep 2017, 01:06
Profile

Прочетох до последната излязла глава мангата на 3-gatsu no Lion (March comes in like a lion). Много яка манга, макар че се наспойлих за идния сезон. Хубави неща предстоят.

23 Sep 2017, 15:56
Profile
Reply to topic   [ 576 posts ]  Go to page Previous  1 ... 16, 17, 18, 19, 20